Заглавие: "Олив Китридж"
Автор: Елизабет Страут
Издателство: Кръг
Превод: Анелия Данилова
Брой страници: 424
Година: 2021
Затворих последната страница на "Олив Китридж" късно снощи и нейните герои още витаят в мислите ми. Имах толкова голямо доверие, че ще харесам тази книга, че си я купих заедно с втората част "Олив Китридж отново". И сега знам, че не съм направила грешка. Книгата на Елизабет Страут е композирана по интересен начин. Не знам, дали е било желан ефект или нотите сами са изсвирили мелодията, но симфонията, която се е получила, е прекрасна. Олив Китридж е концерт от тринадесет части, всяка със своето собствено темпо и начален тон. А самата Олив е като скрита тема вътре във всяка една от тези части, без да е водеща, без да се натрапва и все пак няма как да пропуснеш нейното присъствие и нейното влияние върху цялостната композиция. Обичам такава музика.
Първото нещо, което обикнах в тази книга е това, че Олив е чешит. На пръв поглед заядлива, все сърдита, все недоволна, неразговорлива, неприветлива. А най-хубавото е, че Елизабет Страут не й търси оправдания. Тя просто си е такава. Има причини, но каквито и да са, те нямат значение. Акцентът не пада върху толкова колко е труден животът. Олив не просто не търси съжаление, тя не го търпи и аз нямам никакво намерение да й го натрапвам. Виждам я такава, каквато е - от плът и кръв, с всичките й недостатъци и бодли. Виждам я, когато е тъжна, виждам я и когато е самотна, виждам я, когато е обезверена и когато наостря бодлите си, защото е наранена. Виждам я, когато съжалява и когато без свян признава греховете си. Виждам я, когато се чувства изоставена. Виждам я и когато отказва да приеме вината си, защото тогава трябва да приеме и последствията от нея. А това е твърде трудно. И твърде човешко.
Елизабет Страут е сътворила нещо наистина смислено. И не мога да не се възхитя на пътя, по който е избрала да мине. Тонът на книгата през почти цялото време е равен, спокоен, разказвателен. Няма дълбоки акценти върху емоциите, катарзисите в живота на различните герои не са изградени с патос и не предизвикват емоционална обвързаност. Да, те са тъжни, да, изпитваме съпричастност, но като нещастие, което, слава богу, се е случило на някой друг. Не на нас самите. И въпреки това сега, когато затварям последната страница, върху мен се струпва цялата ирония, нелепост и безразличние на живота към нашите крехки сърца. И изживявам всичко накуп, всяка лоша дума, всяка изневяра, всяка загуба, всяка болезнена истина, всяка протегната ръка, всяка изгубена или изоствена надежда, всеки емоционален нюанс.
"Олив Китридж отново" ме очаква.
Няма коментари:
Публикуване на коментар